Wojewódzki Sztab Wojskowy w Bydgoszczy

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
21 stycznia 2020
"Kalendarz z mundurem" - nowy projekt edukacyjny MON
Ministerstwo Obrony Narodowej inauguruje nowy projekt edukacyjny „Kalendarz z mundurem” skierowany do szkół i nauczycieli historii.

Kim byli Żołnierze Wyklęci? Jak przebiegała bitwa o Monte Cassino? Jakie są zadania żołnierzy podczas misji poza granicami kraju? Czym jest order Virtuti Militari i kto może go otrzymać? Na te i wiele innych pytań już wkrótce odpowiedzą żołnierze Wojska Polskiego podczas spotkań z uczniami. Ministerstwo Obrony Narodowej inauguruje nowy projekt edukacyjny „Kalendarz z mundurem” skierowany do szkół i nauczycieli historii.

Do szkół w całej Polsce dostarczamy wyjątkowy kalendarz na rok 2020, na którym zaznaczono święta wojskowe oraz ważne rocznice wydarzeń historycznych z dziejów oręża polskiego. Wraz z kalendarzem, nauczyciele otrzymują scenariusze lekcji i spotkań poświęconych historii.

Żołnierze, na zaproszenie szkół, będą prowadzić zajęcia z uczniami i opowiadać o wydarzeniach zaznaczonych w „Kalendarzu z mundurem”. Znalazły się w nim, m.in., takie daty jak 14 lutego – utworzenie Armii Krajowej, 13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 29 maja – Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, 17 września – agresja sowiecka na Polskę czy 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Łącznie przygotowaliśmy 19 wyjątkowych scenariuszy lekcji.

Podczas spotkań, żołnierze będą opowiadać także o historii i współczesnych zadaniach swojego rodzaju sił zbrojnych, aktualnym zaangażowaniu Polski w działania NATO, misjach zagranicznych UE czy ćwiczeniach wojskowych, które odbywają się na polskich poligonach. Do udziału w zajęciach kierowani będą przede wszystkim żołnierze z wykształceniem historycznym, oficerowie wychowawczy, prasowi, komunikacji społecznej lub weterani operacji poza granicami kraju.

Zachęcamy nauczycieli do kontaktu z lokalną Wojskową Komendą Uzupełnień dla ustalenia szczegółów udziału żołnierza w lekcjach oraz do korzystania z naszych materiałów dydaktycznych i wykorzystywania ich na lekcjach. Zajęcia mogą odbywać się w szkole lub na terenie jednostki wojskowej.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dydaktycznymi opublikowanymi na stronie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej

generuj pdf
go-up
Kontakt

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Bydgoszczy
Warszawska 10
85-915 Bydgoszcz
tel. 261415000
fax. 261415038
wszwbydgoszcz@ron.mil.pl

    
  • english version
  • BIP