Wojewódzki Sztab Wojskowy w Bydgoszczy

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
08 października 2020
ŚWIĘTO ŻOŁNIERZA REZERWY
10 października Świętem Żołnierza Rezerwy.

Z okazji Święta Żołnierzom Rezerwy składamy najserdeczniejsze podziękowania za patriotyczną postawę i za wytężoną służbę.

Dużo zdrowia, nieustającego szczęścia w życiu osobistym i wiele satysfakcji z podejmowanych działań ,,Ku chwale Ojczyzny" - Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

 

Data obchodów tego święta nawiązuje do 10 października 1410 r. Tego dnia, pod Koronowem, razem z pospolitym ruszeniem stanęli na wezwanie króla Władysława II Jagiełły, aby podjąć walkę ze zbliżającym się najazdem krzyżackim.

Oddziały polskie pod dowództwem Sędziwoja z Ostroga i Piotra Niedźwiedzkiego zmierzyły się ze znacznie silniejszym przeciwnikiem. Ostatecznie, w wyniku ciężkich walk, siły zakonu zostały pokonane. Dowódca armii krzyżackiej-  Michał Küchmeister von Sternberg - został wzięty do niewoli.

Bitwa zakończyła się zwycięstwem Wojska Polskiego i była przykładem jednej z najszybszych mobilizacji zbrojnych w historii średniowiecznej Europy. Na przestrzeni wieków żołnierze rezerwy walcząc o Polskę, niejednokrotnie dawali przykład patriotycznej postawy, wierności przysiędze wojskowej oraz przywiązania do tradycji oręża polskiego.

generuj pdf
go-up
Kontakt

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Bydgoszczy
Warszawska 10
85-915 Bydgoszcz
tel. 261415000
fax. 261415038
wszwbydgoszcz@ron.mil.pl

    
  • english version
  • BIP